Újgenerációs, onkoprotein mRNS alapú HPV kimutatási módszer

  • 2025.05.09. 00:00
Újgenerációs, onkoprotein mRNS alapú HPV kimutatási módszer

Mit kell tudni a HPV-tesztről?

A nők hozzávetőleg 80%-a élete során átesik magas rizikójú HPV-fertőzésen (HR HPV), ezeknek a fertőzéseknek a 90%-a azonban két év alatt magától gyógyul. Ugyanakkor a cervikális karcinóma a negyedik leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés a világon, és az esetek 99%-ában kimutatható a szervezetben valamelyik magas rizikójú HPV-genotípus, leggyakrabban a HPV 16-os és 18-as törzsei. Amellett, hogy a vírus egyes törzsei ellen kifejlesztett védőoltást – melyet jelenleg a hetedik osztályosoknak ingyenesen biztosít az állam – minden szexuálisan aktív nőnek javasolt felvenni, a rendszeres HPV-szűrés is életet menthet. A HPV-vírusnak vannak magas és alacsony rizikójú törzsei. A magas rizikójú törzsek (high-risk=HR HPV) nagyobb eséllyel okoznak rosszindulatú méhnyak, méhtest, szeméremtest vagy vaginális daganatot, míg az alacsony rizikójúakat (low-risk=lrHPV) a nemi szervi szemölcsökkel hozták összefüggésbe. Korábban sem a hagyományos, sem a folyadékalapú citológia nem bizonyult olyan érzékeny szűrővizsgálatnak, mint a HPV-teszt. Pozitív lelet esetében ugyanakkor szorosabb kontrollra, gyakoribb citológiára, HPV-tesztelésre és kolposzkópos vizsgálatra lehet szükség. Mivel azonban a HPV-fertőzések döntő többségével az immunrendszer sikeresen veszi fel a harcot, az esetek nagy részében az átmeneti fertőzöttség nem vezet komoly megbetegedéshez. Ennek kapcsán merült fel az igény egy olyan teszt kifejlesztése, amely a daganat kialakulásának szempontjából nagyobb kockázatot jelentő HR HPV fertőzöttség kimutatására koncentrál. 

Az mRNS alapú HPV tesztelés

Újgenerációs HPV tesztelési módszer, mely a daganat kialakulásáért felelős fehérjék, az ún. onkoproteinek termelődésének mértékét vizsgálva azonosítja a daganat kialakulása szempontjából valóban nagyobb kockázattal járó HR HPV-fertőzéseket, amikor a betegek szorosabb megfigyelése valóban indokolt. A hagyományos, DNS-t vizsgáló tesztektől eltérően, mely csak a HPV jelenlétét igazolja a mintában, az mRNS alapú HPV-szűrés során a HPV-vírusnak az E6, E7 génjeiről átíródó mRNS mennyiségét mérve kimutatható, hogy aktívan zajlik-e fehérjeszintézis azokról a génekről, melyek termékei az emberi sejtek rákos elváltozását okozhatják. Így a HPV jelenléte mellet a fertőzés aktivitásról is információval szolgál a teszt.

mRNS HPV molekuláris diagnosztikai módszer

  1. Hologic Aptima mRNS-alapú HPV szűrőteszt
    A legmodernebb, egyedülálló szűrőmódszer, mely az E6, E7 onkoproteinek határérték fölötti mRNS szintje alapján tizennégy magas rizikójú  HR HPV törzset szűr. A Hologic nagyteljesítményű robotizált automatája humán beavatkozás nélkül, a tévesztés és kontamináció kiküszöbölésével, zárt rendszerben végzi el a tesztet a minták laboratóriumunkba érkezésétől az eredmények kiadásáig. A vizsgálat az alábbi HPV törzseket ismeri fel csoportban: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. 
  2. Hologic Aptima HPV 16, 18/45 genotipizáló teszt
    Ez a teszt önmagában HPV szűrésre nem alkalmas, azonban a Hologic Aptima HPV teszt pozitivitása esetén ráépülő vizsgálatként végezzük és nagyon fontos információval szolgál a fertőzés következtében kialakuló rákmegelőző állapot kockázatáról, a további vizsgálatok és kezelés szükségességének eldöntéséhez. A teszt azonosítja a legveszélyesebb, HPV 16-os, 18-as és 45-ös törzseket (e két utóbbit nem különbözteti meg egymástól). A HPV 16-os és 18-as törzsek a statisztikák alapján tízszer nagyobb eséllyel okoznak karcinómát.